Tężnia solankowa to pomieszczenie pokryte gałązkami brzozy. Specjalne urządzenie do pompowania wody rozprowadza solankę po wiciach, co powoduje z kolei wytwarzanie w powietrzu aerozolu bogatego w mikroelementy. Jest to przede wszystkim jod, a także brom, wapń, magnez, potas, żelazo i sód. Optymalne stężenie solanki powinno wynosić około 6, 66 proc., zaś najlepsza temperatura w tężni to 36 st. Celsjusza. 

Warto dodać, że mikroklimat panujący w tężni solankowej jest bardzo podobny do tego, którym można oddychać nad morzem. Uważa się, że podczas godzinnej inhalacji w tężni możesz zażyć tyle jodu, co przez trzy dni nad polskim Bałtykiem.

Działanie lecznicze inhalacji korzystnie wpływa na układ nerwowy, układ gruczołów dokrewnych, a także działa stymulująco na pracę układu odpornościowego. Seanse oddechowe w tężni są także zalecane w chorobach tarczycy, schorzeniach alergicznych skóry i w leczeniu nadciśnienia tętniczego krwi. Szczególnie polecana jest ona także mieszkańcom dużych miast, którzy na co dzień oddychają zanieczyszczonym powietrzem – smogiem, dymem tytoniowym.

Tężnia solankowa